fbpx

Joga Balans

Joga dla początkujących – zajęcia Jogi w Warszawie

Zajęcia ogólne jogi dla początkujących

Zajęcia jogi ogólnej przeznaczone są dla osób całkowicie początkujących, które chcą poznać różnorodność asan bazowych. Będziemy wzmacniać nogi i ramiona oraz poznawać asany otwierające klatkę piersiową, wzmacniające brzuch oraz rozciągające boczne taśmy ciała oraz plecy. Poznamy też podstawowe zasady medytacji, w tym oddech Ujjayi.

Zajęcia jogi w grupie ogólnej:

  •  zwiększają świadomość własnego ciała i ruchu,
  •  wzmacniają fizycznie i psychicznie,
  •  nauczą łatwych technik medytacji, które pomogą w regeneracji umysłu.

JOGA OGÓLNA

Zajęcia jogi ogólnej przeznaczone są dla osób, które chcą poznać wachlarz asan bazowych. Będziemy wzmacniać nogi, ramiona, poznawać asany otwierające klatkę piersiową, wzmacniające brzuch oraz rozciągające boczne taśmy ciała oraz plecy. Poznamy podstawowe zasady medytacji, w tym oddech Uyaji. Z czasem przejdziemy do pozycji bardziej zaawansowanych, takich jak pozycje odwrócone oraz pozycje balansowe. Poprzez niektóre asany, a także naukę Vinyas, związanych z medytacją w ruchu, nauczymy się ugruntowania, elastyczności w ciele i umyśle.

Kurs na zajęciach w grupie ogólnej:

  •  zwiększają odczuwanie własnego ciała oraz świadomość jego ruchu,
  •  wzmacniają fizycznie i psychicznie,
  •  uczą łatwych technik medytacji, które ułatwią proces regeneracji umysłu.

Zajęcia jogi kręgosłupa i jogi regeneracyjnej w Warszawie

Kręgosłup, jako trzon postawy wymaga specjalnej uwagi. Jego złożona pięcioczęściowa budowa sprawia, że jest on mocno narażony na różnego rodzaju napięcia i przykurcze, które skutkują dużym dyskomfortem i złym samopoczuciem. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy tempo życia, częsty stres i siedzący tryb życia stają się coraz powszechniejsze. Warszawska szkoła jogi Joga Balans oferuje treningi regeneracyjnej jogi kręgosłupa, które są polecane zarówno osobom z dolegliwościami bólowymi i chorobami kręgosłupa, jak również dla osobom zdrowym – aby profilaktycznie wzmocnić swój narząd podporowy. Ćwiczenia rozciągające doskonale zregenerują ciało, wzmacniając kręgosłup i rozluźniając spięte miejsca. Dobrze wykonane asany sprawią, że mięśnie i ścięgna stają się bardziej elastyczne i poprawia się krążenie krwi. Dzięki regularnej jodze kręgosłupa zatroszczycie o swoje zdrowie, jednocześnie gwarantując sobie odprężenie i ulgę.

Jeżeli chcecie zadbać o swój kręgosłup w integracji z innymi joginami, wsłuchując się w nuty relaksacyjnej muzyki – spotkajcie się z nami na Mokotowie. Jeśli natomiast preferujecie zajęcia w swoim domowym zaciszu, w warunkach najlepiej do was przystosowanych – skorzystaj z sesji jogi indywidualnej.

Vinyasa joga

Istnieje wiele różnych ciekawych odmian jogi. Dzięki temu każda osoba jest w stanie styl najlepiej dopasowany do swoich upodobań i możliwości. Jednym z nowocześniejszych i coraz popularniejszych rodzajów jogi jest Vinyasa. To sztuka poznawania świadomości swojego ciała, gdzie ważną rolę odgrywa odpowiedni oddech. Specyficzny układ asan, którego uczymy na kursach Vinyasa przypomina swoisty taniec. Styl ten skupia się na płynnych przejściach między pozycjami i oferuje ogromną różnorodność ćwiczeń. Jest więc świetnym wyborem dla osób, które czują się znudzone klasyczną jogą. Dzięki zróżnicowaniu pozycji, możliwe jest uprawianie Vinyasa jogi przez osoby w każdym wieku i na różnych stopniach zaawansowania.

Vinyasa joga jest systemem opartym na systemie Ashtanga Vinyasy jogi. Są to zajęcia o średniej intensywności, z dużą ilością płynnych ruchów, połączonych zawsze oddechem oraz różnorodnością asan. Z tej praktyki skorzystać mogą z powodzeniem osoby na różnym poziomie zaawansowania. Dla osób początkujących nauczyciel proponuje łatwiejszą wersję asan, tzw. modyfikacje. Vinyasa jest nowoczesną formą jogi, dostoswaną do potrzeb świata Zachodu. Rytmiczna, odstresowująca, podnosi również energię i wytrzymałość. W zaskakujący sposób uspokaja poprzez odnalezienie zewnętrznego i wewnętrznego balansu, a nieco szybsze tempo pomaga w roznieceniu wewnętrznego ognia agni i wzmocnieniu całego organizmu.

Zajęcia ASHTANGA JOGA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Dla wszystkich osób lubiących uczyć się systematycznie i od podstaw, które, aby zapamiętać sekwencję, muszą najpierw zrozumieć jej strukturę i sens, stworzyliśmy kurs wprowadzający do praktyki jogi. Kurs jest dla wszystkich chcących zrozumieć, co oznacza „praktykować jogę” w pełnym znaczeniu tego słowa i czym jest sama praktyka. Również dla tych, którzy chcą doświadczyć korzyści, nauczyć się technik oddechowych, będących kwintesencją tej pięknej praktyki. Osoby, które chcą poczuć jak idealnym sposobem na ruch jest joga, jak buduje naszą siłę charakteru i doskonale wpływa na samopoczucie, zbalansowany umysł i piękną sylwetkę odnajdą się w tej formule.

Ojciec Ashtangi, Pattabi Jois, powiedział, że Ashtanga to 99% praktyki i 1% teorii. Podamy Wam ten 1% w przystępny i prosty sposób, abyście mogli oprzeć Twoją praktykę na solidnych fundamentach. Ze skupieniem i pod troskliwym okiem nauczyciela, postawicie pierwsze kroki na jogicznej ścieżce. Poznacie tajemniczo brzmiące terminy, takie jak trishtana, drishti, bandha, ujjayi, mysore. Nauczycie się oddychać i skupiać umysł. Na zajęciach będzie czas i miejsce na zadawanie pytań, oraz rozwiewanie wszelkich wątpliwości.

Zajęcia jogi – Ashtanga

Na tych zajęciach nauczysz się płynnie łączyć elementy swojej dotychczasowej praktyki, nauczysz się wykonywać bardziej zaawansowane pozycje stojące oraz poznasz pierwsze pozycje siedzące. Powoli przygotujesz ciało do kolejnego kroku i wyzwania jakim są intensywne skręty, wygięcia w tył czy pozycje odwrócone. Tutaj nadal nieustannie budujemy siłę, elastyczność, ale też koncentrujemy się na uważności. Jest to kolejny krok do samodzielnej praktyki – Mysore, która jest medytacją w ruchu i wymaga pełnego zaangażowania wewnętrznego. Przygotowując się do tego, kierujemy uwagę na lepsze rozumienie czym jest oddech Ujjayi, czym jest bandha, drishti, asana wewnętrzna i zewnętrzne ustawienie ciała w pozycji.

Ashtanga II zarezerwowana jest na naukę połowy pierwszej serii Ashtanga jogi, której graniczną asanę stanowi Navasana (pozycja okrętu). Podczas zajęć, uczestnicy uczą się także w sposób bezpieczny i komfortowy wykonywać pełne wygięcia do tyłu. W celu uzyskania większej koncentracji i nauki płynności przejść – pozycje stojące rozliczane są przez nauczyciela w sanskrycie. Tu również uczymy się i doskonalimy sekwencję końcową.

Integralną częścią praktyki Ashtangi jest oddech i właśnie na tym etapie poświęcamy mu naszą uwagę – nie tylko doskonaląc pozycje i nabywając nowe doświadczenia i umiejętności. To właśnie oddech umożliwia nam oddalenie myśli życia codziennego (rozterek, planów i analiz), które dzięki sile i spokoju oddechu przechodzą na dalszy plan. Oczyszczamy umysł i serce ze stresu, pośpiechu i negatywnych emocji, takich jak złość czy żal. Dzięki temu organizm tworzy miejsce na nową wiedzę, poprawiając stan naszej pamięci oraz wyostrzając świadomość. Umiejętny oddech, zintegrowany z naszą praktyką, pozwala nam podejmować kolejne życiowe wyzwania, poznawać siebie coraz lepiej i budować świadomość tego, że jesteśmy swoim największym sojusznikiem.

Zajęcia jogi – Ashtanga II

Zajęcia Ashtanga II to program ułożony w taki sposób, by mogły korzystać z niego zarówno osoby, które praktykują od dawna jak i te, które niedawno zaczęły praktykować jogę (jednak nie mniej niż 6-8 tygodni intensywnej praktyki). Poszukujemy tu płynności w wykonywaniu sekwencji, ale nadal potrzebujemy stałej pomocy nauczyciela. Te zajęcia to idealne miejsce na kontynuację Twojego rozwoju, jeśli czujesz, że już nie jesteś początkującym joginem.

Ashtanga II jest czasem zarezerwowanym na naukę pełnej pierwszej serii Ashtanga jogi. Podczas zajęć, uczestnicy uczą się kolejno dodawanych asan z drugiej połowy pierwszej serii (po Navasanie) lub, w zależności od stopnia zaawansowania, grupy w dynamicznym i płynnym tempie wykonują praktykę całej serii rozliczanej przez nauczyciela. Tu również uczymy się wygięć oraz doskonalimy sekwencję końcową.

Kurs Ashtanga II jest kolejnym poziomem w drodze szlifowania praktyki jogi. Jest on bardziej zaawansowany niż Ashtanga I, jest jednak odpowiedni zarówno dla osób doświadczonych w uprawianiu jogi, jak i nowicjuszy, którzy mają za sobą 6-8 tygodni regularnych zajęć.

Część druga Ashtangi jest formą dynamiczną, skupia się na bardziej skomplikowanych asanach i ich sekwencjach, które wykonywać będziecie po opanowaniu Navasany. Przy stałej pomocy naszego nauczyciela będziecie doskonalić Vinyasy (przejścia pomiędzy pozycjami), pracować nad oddechem ale również skupicie się na aspekcie pozacielesnym jogi. To właśnie ten etap umożliwia głębsze poznanie swojego wnętrza i osiągnięcie poczucia balansu.

Kurs jogi Intro oraz Mysore

Są to zajęcia łączone, by w jednej sali stworzyć warunki zarówno dla osób początkujących, chcących rozpocząć praktykę Mysore, jak i tych zaawansowanych, którzy znają juz serię i potrafią rozwijać praktykę samodzielnie, korzystając ze wskazówek oraz wsparcia nauczyciela.

Na początku zajęć oferujemy 45 minut INTRO do Ashtangi. Jeśli jesteś osobą początkującą, to w czasie INTRO przekażemy Ci solidną wiedzę, by przygotować Twoje ciało do praktyki Ashtanga jogi, co pozwoli Ci poczuć się pewnie i swobodnie w Twoim ciele. Poznasz system Ashtnagi oraz integralne elementy tej praktyki, jak oddech Ujjayi, Drishti i Bandha. Zrozumiesz czym są Vinyasy, czyli przejścia pomiędzy pozycjami, oraz jak prawidłowo łączyć w nich ruch z oddechem, po to, by we właściwy sposób oddychać podczas praktyki. Poznasz pozycje podstawowe, służące rozgrzaniu ciała oraz wzmocnieniu kręgosłupa, ramion, oraz mięśni brzucha i nóg. Zrozumiesz technikę wykonania dwóch rodzajów Powitań słońca A i B. Poznasz zestaw pozycji jogi, który po właściwym nauczeniu umożliwi Ci praktykę indywidualną. To czego nauczysz się w trakcie 45 minut zajęć możesz szlifować samodzielnie pod okiem nauczyciela, aż do zakończenia zajęć Mysore.

Zajęcia MYSORE to tradycyjna metoda nauczania Ashtanga Vinyasa Yogi, która w usystematyzowany sposób prowadzi nas od fizycznego aspektu asan do coraz głębszych i bardziej subtelnych form pracy (oddech, koncentracja, integracja). Buduje siłę, wytrwałość, świadomość, pomaga żyć w pełni w zgodzie ze sobą i otaczającym światem. Na zajęciach Mysore każdy praktykuje indywidualnie, przy asyście nauczyciela, rozwijając praktykę stosownie do swoich możliwości. W tej praktyce rozwiniesz w sobie nie tylko siłę mięśni, ale też samodyscyplinę.

W praktyce Mysore nie najbardziej liczą się jednak postępy fizyczne. Niekiedy nauczyciel zatrzymuje nas na drodze rozwoju ciała, kierując uwagę ku rozwojowi innych ważnych dla praktyki elementów. Może to być uważność, może to być pokora, a czasem po prostu akceptacja otaczającej rzeczywistości. Pamiętajcie, że na praktyce Mysore nie jesteśmy jedynymi uczniami w sali, czasem to my otrzymamy najwięcej uwagi od naszego nauczyciela, a czasem możemy czuć się pominięci. Pamiętajcie, że praktykujemy na macie, boso, w wygodnym ubraniu i o pustym żołądku. Staramy się praktykować w ciszy – z szacunkiem dla pozostałych uczestników.

Indywidualne i grupowe kursy Jogi w Warszawie – Joga Balans na Mokotowie

W naszej Szkole Jogi akceptujemy innych uczestników zajęć, ilość osób na sali, bliski kontakt i ułożone blisko siebie maty, odgłosy innych, ich oddech, trudności z wykonywaniem asan, a także lekkość i elastyczność pozostałych. Nie dajemy się ponieść emocjom zazdrości, krytyki skierowanej do siebie, do innych praktykujących, czy do nauczyciela. W praktyce Mysore staramy się nie oceniać, nie obserwować – temu ma służyć dhristi skierowane w konkretne punkty oraz właściwe wykonanie asany, a przede wszystkim – naszą wewnętrzną postawę – asanę. Staramy się praktykować bez oczekiwań, skupiając się na samym procesie.

Nie praktykujemy podczas dni księżycowych (nów, pełnia), oraz podczas menstruacji (minimum 3 dni przerwy).

Ćwiczenia i kurs jogi na różnych poziomach

Zajęcia, kursy i warsztaty jogi na warszawskim Mokotowie to idealny wybór dla osób poszukujących odprężenia lub poprawy swojego stanu zdrowia. U nas nie liczy się efekt, lecz podróż, jaka do niego prowadzi. Pozwól sobie zwolnić i skupić się na własnym oddechu, pragnieniach i relacji z ciałem. Joga kręgosłupa, dynamiczne ćwiczenia lub wyjazdy z jogą, to tylko niektóre z możliwości, jakie czekają na Ciebie w Joga Balans.

 

 

 

Zainteresowana/y kursem?

 

 

 

JOGA BALANS - Kursy Ashtanga Vinyasa

Skontaktuj się z nami

Telefon

664 060 083

Adres

Ul. Sandomierska 17/7
02-567 Warszawa

Szkoła Jogi na Starym Mokotowie

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji przez jogabalans.pl za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu Regulaminu serwisu i Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204)